Niepełnosprawności często prowadzą do specjalnych wymagań funkcjonalnych odzieży i innych wyrobów tekstylnych. Osoby o bardzo wrażliwej skórze muszą unikać sztywnej odzieży z twardymi szwami. Osoby na wózkach inwalidzkich lub leżące, które mają stosunkowo niską produkcję ciepła, potrzebują regulującej termicznie odzieży, która jest prosta w nakładaniu jak i zdejmowaniu.
Co to odzież adaptacyjna?
Odzież adaptacyjna to rodzaj odzieży dostępnej dla seniorów lub osób niepełnosprawnych, które potrzebują wygodnego i łatwego sposobu na samodzielne ubieranie się na co dzień. Celem odzieży adaptacyjnej jest zapewnienie prostych i nieskomplikowanych ubrań, które są wygodne w noszeniu oraz łatwe do zakładania i zdejmowania. Odzież adaptacyjna jest często tworzona w celu rozwiązania pewnych problemów zdrowotnych, takich jak zapobieganie odleżynom lub odzież, która nie ogranicza pacjentów z chorobą Parkinsona.
Dla seniorów i osób niepełnosprawnych ubieranie się może być czasem trudne, a dla niektórych jest to zadanie, które wymaga pomocy. Opcje odzieży adaptacyjnej są zaprojektowane tak, aby oferować rozwiązania odzieżowe, które umożliwiają seniorom i niepełnosprawnym łatwe ubieranie się z niewielką lub bez pomocy opiekunów.
Kto może nosić odzież adaptacyjną?
Seniorzy z niepełnosprawnością ruchową, osoby na wózkach inwalidzkich, osoby starsze o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osoby niedołężne, które mogą mieć trudności z ubieraniem się bez pomocy, mogą skorzystać z odzienia adaptacyjnego. Linia odzieży VitesiCare jest przeznaczona dla osób, które potrzebują bezproblemowych opcji ubierania się.
W jaki sposób odzież adaptacyjna pomaga opiekunom i pracownikom służby zdrowia?
Odzież adaptacyjna pomaga opiekunom pomagać starszym bliskim ze specjalnymi potrzebami w ubieraniu się. Opiekunowie i pracownicy służby zdrowia mogą w dużym stopniu skorzystać z zalet odzieży adaptacyjnej, ponieważ sprawia ona, że ich zadanie jest łatwiejsze i bezpieczniejsze. Przyjazna dla skóry odzież zapewnia wygodę, komfort i łatwość zakładania.
Cechy odzieży dla niepełnosprawnych
Starannie zaprojektowane otwory i zapięcia
Jedną z kluczowych cech odzieży adaptacyjnej jest łatwość zakładania i zdejmowania. Ważne jest, by odzież taka została zaprojektowana w sposób ułatwiający ubieranie zarówno dla osób schorowanych jak i ich opiekunów. Istnieją różne rodzaje odzieży adaptacyjnej, które są przeznaczone do wyjątkowych sytuacji i zastosowań, więc wachlarz możliwości jest zróżnicowany. Przykładami otworów i zapięć ułatwiających ubieranie się są boczne zamki błyskawiczne i zamknięcia wykonane z bardzo miękkiego rzepa. Buty zapinane na rzepy są znacznie łatwiejsze do zakładania i zdejmowania. Koszule zapinane na magnetyczne guziki, bądź spodnie na gumce.
Dostosowanie określonych warunków
Osoby, które czerpią korzyści z odzieży adaptacyjnej, często wymagają pewnych specjalnych udogodnień, jeśli chodzi o odzież. W przypadku niektórych osób z określonymi regularnie noszonymi urządzeniami medycznymi ważne jest, aby ich odzież była zaprojektowana tak, aby współgrała ze wszelkimi urządzeniami. Inni potrzebują odzieży, która jest szczególnie miękka i łatwa do przenoszenia ze względu na wrażliwą skórę lub inne schorzenia. W zależności od indywidualnej sytuacji danej osoby określony rodzaj odzieży dla niepełnosprawnych musi odpowiadać konkretnym potrzebom. Niektóre style spodni są wykonane z zamkami błyskawicznymi, których strategiczne rozmieszczenie, umożliwia szybkie załatwienie potrzeb fizjologicznych lub zmianę pampersów. Dla osób niepełnosprawnych, które noszą ortezy nóg, dostępne są buty na zamówienie.
Atrakcyjne opcje odzieży
Kiedy dana osoba potrzebuje łatwiejszych, wygodniejszych opcji ubioru, może się wydawać, że noszenie niemodnych ubrań o nieatrakcyjnym wyglądzie estetycznym wydaje się wyrokiem. Jednak większość odzieży adaptacyjnej jest zaprojektowana tak, aby była zarówno funkcjonalna, jak i modna! Na każdym etapie życia noszenie dobrze wyglądającego ubrania daje ogromny wzrost poczucia własnej wartości. Odzież adaptacyjna jest tworzona z myślą o modzie, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej funkcjonalności.
Kto używa odzieży adaptacyjnej?
Odzież adaptacyjna, inaczej zwana odzieżą dla niepełnosprawnych, jest używana przede wszystkim przez osoby starsze i niepełnosprawne lub osoby ze szczególnymi schorzeniami, które wymagają noszenia odzieży dopasowującej się do ich potrzeb.
Obrzęk
Dla osób z obrzękami szczególnie przydatne są opcje odzieży i obuwia dostosowującego się, które zapewniają możliwość dostosowania rozmiaru odzieży do potrzeb. Zapięcia nie powinny ograniczać, a materiały, z których wykonana jest odzież, powinny być wygodne i oddychające. Spodnie z gumką w pasie są przykładem odzieży dostosowującej się, która jest zalecana pacjentom z obrzękami, aby uniknąć podrażnień skóry.
Zapalenie stawów, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane
Osoby z chorobą Parkinsona mają problemy z kontrolowaniem umiejętności motorycznych i odczuwają drżenie, ból lub kombinację tych czynników, które mogą się nasilić, gdy noszą pewne normalne ubrania. Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym i zapaleniem stawów borykają się z podobnymi problemami z restrykcyjnymi właściwościami zwykłej odzieży. Ze względu na dyskomfort i trudności, jakie mogą powodować te warunki, niezbędna jest odzież dostosowująca się, która ma łatwe do zapięcia i otwory. Zapięcia na rzepy i magnetyczne to popularne elementy odzieży przeznaczonej dla osób z zapaleniem stawów lub chorobą Parkinsona.
Paraplegia
Dla osób, które są ograniczone do wózka inwalidzkiego, ważne jest, aby znaleźć opcje odzieży, które można założyć przodem i które zminimalizują potrzebę obracania i zginania stawów. Odzież adaptacyjna, którą można łatwo zapiąć z tyłu, jest przeznaczona dla osób z paraplegią lub porażeniem czterokończynowym i może być ogromną korzyścią zarówno dla użytkownika, jak i opiekuna.
Seniorzy i osoby starsze
Gdy ludzie się starzeją, proste czynności, takie jak ubieranie się, mogą stać się trudniejsze z różnych powodów, w tym z powodu choroby i problemów z poruszaniem się. Proces starzenia się niesie ze sobą pewne trudności, w związku z czym znalezienie modnej, wygodnej odzieży adaptacyjnej może pomóc starszym osobom zachować niezależność. Może być potrzebna specjalna odzież, aby ułatwić zmianę majtek dla dorosłych, lub w niektórych przypadkach, takich jak osoby po udarze lub czekające na operację, może być konieczne, aby odzież miała specjalne rozcięcia i zapięcia.
Jakie są korzyści dla opiekunów?
W niektórych przypadkach dana osoba nie jest w stanie samodzielnie się ubrać i bez względu na wszystko potrzebuje pomocy opiekuna. Osoby będące pod opieką mogą odnieść korzyści z używania odzieży dostosowującej się, co także opiekunowi znacznie ułatwi pracę przy ubieraniu. Odzież adaptacyjna została zaprojektowana tak, aby jej zakładanie było prostsze i mniej uciążliwe dla opiekunów.
Korzyści z używania przez pacjentów odzieży adaptacyjnej:
- Mniej czasu na ubieranie i rozbieranie pacjenta
- Większa prywatność i komfort zarówno dla opiekuna, jak i pacjenta
- Zwiększenie pewności siebie niedoświadczonych opiekunów
- Bezpieczna
- Łatwiejsze sprawdzanie i zmiana majtek dla dorosłych w razie potrzeby (lepszy dostęp przez ubranie)
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym vitesicare.com.