Henna na brwi i rzęsy — jak stosować?

Henna na brwi i rzęsy — jak stosować?

Jeśli zależy nam na przyciemnieniu i podkreśleniu koloru rzęs oraz brwi, wcale nie musimy decydować się na profesjonalne kosmetyki charakteryzujące się wygórowanymi cenami. Ich miejsce może zastąpić henna – kosmetyk nie tylko atrakcyjny cenowo, ale również wyjątkowo bezpieczny. Co warto wiedzieć o niej samej oraz o tym, jak ją stosować?

Czym jest henna?

Henna to popularna nazwa proszku, który można wykorzystywać nie tylko do barwienia skóry, ale także włosów. Tworzy się ją z ususzonych, a następnie rozdrobnionych liści krzewu znanego jako lawsonia bezbronna. Ta rośnie przede wszystkim w gorącym klimacie i to właśnie w ten sposób wyjaśnia się obecność w liściach rośliny wysoko cenionego czerwonego barwnika znakomicie łączącego się z obecną w naszych włosach keratyną. Bardzo często możemy natknąć się na produkty do włosów z henną w swoim składzie i nie powinno to wywoływać w nas żadnego zaskoczenia. Czerwony barwnik długo się utrzymuje nie zagrażając nawet włosom zniszczonym, mającym skłonność do łamania się.

Idealna henna do farbowania rzęs i brwi

Naturalna henna posiada tylko jeden barwnik i zawsze ma on czerwono-brunatny kolor. Jeśli więc chcemy ograniczać się jedynie do niej, będzie to jedyny kolor na jaki pomalujemy rzęsy oraz brwi. Na szczęście, miłośniczki nieco bardziej nietypowych odcieni, nie mają dziś powodów do narzekania. W sklepach, w których sprzedawane są profesjonalne kosmetyki bez trudu można znaleźć także wiele innych kolorów farb sprzedawanych właśnie albo henna.

Henna dostępna w sprzedaży w renomowanych sklepach przeważnie ma postać proszku, który w domowym zaciszu powinien zostać zmieszany z wodą utlenioną jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Osoby, które cenią sobie kosmetyki proste w użyciu, mogą jednak zdecydować się na hennę w postaci kremu lub fluidu. Coraz modniejsze stają się też gotowe farby na bazie henny, choć kupując je warto zapoznać się z ich składem, aby ocenić poziom bezpieczeństwa dodatkowych barwników wykorzystywanych przy produkcji kosmetyku.

Henna na rzęsy i brwi – przepis na farbowanie

Choć farbowanie rzęs i brwi henną kojarzy się nam przeważnie z zabiegiem, który wykonuje się w gabinecie kosmetycznym, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby wykonać go w domu. Co warte podkreślenia, samodzielne korzystanie z henny wcale nie jest skomplikowane.

Jeszcze przed farbowaniem wskazane jest wykonanie prostego testu alergicznego. Dobę wcześniej dobrze jest nałożyć nieco henny na skórę w słabo widocznym miejscu (znakomicie sprawdza się w tym celu okolica tuż za uchem), a następnie sprawdzić, czy po wyschnięciu preparatu nie doszło do reakcji uczuleniowej. Jeśli nie zaszły żadne niepokojące zmiany, można przystąpić do farbowania. Tu ważne jest przestrzeganie zaleceń, jakie na ulotce umieścił producent preparatu. Henna nie powinna dostać się do oczu, dobrze jest też zabezpieczyć skórę wokół brwi i rzęs przed zabarwieniem smarując ją tłustym kremem lub wazeliną. Już po farbowaniu nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wydepilować włoski. To znacznie lepsza opcja niż depilacja tuz przed nałożeniem henny.

Artykuł powstał we współpracy z mfryz.com.pl