Jak ubrać się na wspinaczkę po górach?

Jak ubrać się na wspinaczkę po górach?

Góry to dla wielu najpiękniejsze miejsce na ziemi. Warto zadbać, by wyprawa była udana i miała szczęśliwy finał. Wspinaczka – niezależnie od tego czy w Tatrach, w Beskidach, czy w Alpach wymaga gruntownego przygotowania. Oprócz dobrej kondycji psychicznej i fizycznej należy pomyśleć o odpowiednim ubiorze. Podczas wyprawy możemy doświadczyć różnych zjawisk atmosferycznych – załamania pogody to w pasmach górskich częste zjawiska. Sprawdź, jak ubrać się na wspinaczkę po górach.

Wyposażenie plecaka wspinaczkowego

Mogą przydać się specjalistyczne rękawice chroniące przed zimnem oraz urazami. Spodnie do wspinaczki powinny chronić przed chłodem i wilgocią, dając jednocześnie możliwość założenia uprzęży i innych przyrządów służących do wspinaczki. Wszystkie przydatne rzeczy, których nie będziemy mieli na sobie, włożymy do plecaka. Na jednodniowe górskie wędrówki wystarczy taki o pojemności 20-litrów. Wspinaczka wysokogórska wymaga natomiast dużo większego, o pojemności nawet 50 litrów. W nim powinny się znaleźć takie rzeczy, jak: zapasowe skarpety, bukłak z wodą, przekąski, mapa oraz powerbank.

Bielizna ochronna na wspinaczkę po górach

Bielizna i koszulka termoaktywna to podstawowy ubiór we wspinaczce górskiej. Dlaczego warto postawić właśnie na ten rodzaj bielizny? Odprowadza ona skutecznie pot z powierzchni skóry i pozwala jej oddychać. Bielizna termoaktywna zapewnia ochronę od przegrzania i wychłodzenia organizmu. Obie te sytuacje podczas górskiej wspinaczki nie należą do najprzyjemniejszych. Skarpety oraz buty to kolejny ważny element ubioru na wysokogórską wyprawę. Warto pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie ubierać bawełnianych skarpet. Nie odprowadzają one wilgoci, co może powodować odparzenia oraz otarcia. Najlepsze będą produkty wełniane bądź jak w przypadku bielizny, termoaktywne.

Ergonomiczne buty do wspinaczki po górach

Obuwie, które będzie najodpowiedniejsze to buty trekkingowe. Należy zastanowić się, czy potrzebujesz butów z niską, czy wysoką cholewką. Należy pamiętać, że but powinien dobrze opinać kostkę – w ten sposób unikniemy urazów. Trzeba zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest obuwie. Producenci proponują produkty ze skóry bądź materiałów syntetycznych. Ważne jest także, by były one nieprzemakalne. Nie można również zapominać o kurtce, która będzie chronić od deszczu i wiatru. Spośród wielu modeli warto postawić na produkty softshellowe, które są nieprzemakalne i przeciwwiatrowe. Dobrze jest zaopatrzyć się również w chustę wielofunkcyjną, która służyć może na wiele sposobów, chroniąc zarówno przed deszczem i chłodem, jak i skwarem i upałem.

Jak wejść na sam szczyt?

Raki, czekany, liny, karabińczyki, małpy oraz inne wyposażenie przydadzą się tym, dla których standardowe szlaki nie wystarczają. Dodatkowo można zaopatrzyć się w kask chroniący przed spadającymi odłamkami skalnymi. Razem z ochroną głowy dobrze jest pomyśleć o czołówce oświetlającej drogę po zmierzchu. Dobry ubiór to gwarancja udanej wyprawy i bezpiecznego powrotu do domu. Wspomnienia, które przyniesiemy ze sobą, będą bezcenne.

Odpowiednie wyposażenie górskie znajdziesz na rysa.com.pl