Najlepsze perfumy damskie na prezent na święta

Najlepsze perfumy damskie na prezent na święta

Okres przedświąteczny to czas poszukiwań idealnych i wymarzonych prezentów. Już od wielu lat wśród najchętniej wybieranych podarunków prym wiodą perfumy. Widać to szczególnie w drogeriach i perfumeriach. To właśnie w nich bardzo często z męskich ust padają pytania o najlepsze perfumy damskie na prezent na święta.

Bogaty rynek zapachów

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że rynek zapachów to swoista potęga. Wraz z jego niewyobrażalnym rozwojem doszło bowiem do powstania bardzo szerokiej oferty sprzedaży. Konkurencja w tej branży jest przeogromna, a mimo to wciąż pojawiają się nowe zapachy. Należy również pamiętać o tym, że już od wielu lat na rynku obecne są kultowe pozycje znanych i wiodących marek. Ich ugruntowana pozycja pozwala im pozostać niezachwianymi liderami sprzedaży.

Magia zapachów

Tworzenie zapachów to rodzaj sztuki. Polega ono na starannym dobieraniu odpowiednich składników we właściwych proporcjach. Jest ono zatem niczym komponowanie muzyki lub układanie fragmentów układanki. Każdy pojedynczy element posiada bowiem kluczowe znaczenie oraz ogromny wpływ na efekt końcowy. Ostateczny produkt jest sumą tych poszczególnych detali zebranych w harmonijną i spójną całość.

Jakie rozróżniamy zapachy perfum i nuty zapachowe?

Jak wspomniano powyżej, tworzenie perfum wymaga starannego łączenia poszczególnych elementów. Co ciekawe, każdy zapach tworzą trzy podstawowe składniki, czyli tak zwane nuty zapachowe. Są to kompozycje zapachów, które wyczuwane są nie tylko zaraz po otwarciu flakonu perfum, ale również później. Zapachy mają bowiem tendencję do rozwijania się. Oznacza to, że niektóre z nich wyczuwane są w pierwszej kolejności, a inne dopiero nieco później. To unikalne rozwijanie się perfum wynika przede wszystkim z różnorodnej szybkości parowania poszczególnych składników kompozycji zapachowej.

Nuta głowy, serca i bazy

Cechą charakterystyczną perfum jest swoista ewolucja zapachu. Wraz z upływem czasu wyczuwane są bowiem trzy nuty zapachowe. Wśród nich wyróżnia się nutę górną, która nazywana jest również nutą głowy. W dalszej kolejności wyczuwana jest nuta środkowa, czyli tak zwana nuta serca, a na końcu – nuta dolna, czyli bazy.

Nuta głowy

Nuta głowy wyczuwana jest jako pierwsza. To ona właśnie wywołuje oszałamiające wrażenie. Musi być zatem dość intensywna. Ma ona zaciekawić, zaintrygować oraz zachęcić potencjalnego Klienta do zakupu. Nuty głowy w zdecydowanej większości mają charakter owocowy.

Nuta serca

Wraz z upływem czasu nuta głowy traci swoją intensywność, a jej miejsce zajmuje nuta serca. Aby mogła być ona wyczuwalna jej kontakt ze skórą musi być zatem nieco dłuższy. Jednak w momencie, w którym się rozwinie – utrzymuje się dość długo oraz stanowi cudowne połączenie pomiędzy innymi nutami. To harmonijne przejście możliwe jest z uwagi na to, że nuty serca tworzą głównie zapachy kwiatowe i korzenne.

Nuta bazy

Ostatnia z baz zapachowych to nuta dolna. Rozwija się ona późno i jest nijako tłem dla wcześniejszych zapachów. W zamian za to dość długo utrzymuje się na skórze. Jest ona zwykle związana z zapachami leśnymi, korzennymi, a także piżmem oraz wanilią.

Ocena zapachu

Jak wskazano, nuty mają tendencję do rozwijania się i ewolucji. Dlatego podczas wyboru konkretnych perfum potrzeba czasu, aby w pełni móc poznać ich zapach oraz docenić piękno. Oczywiście podczas oceny nie jest wskazane korzystanie z kilku perfum równocześnie, ponieważ zapachy mogą wzajemnie się przenikać oraz uniemożliwiać ich dokładną ocenę.

Czy są specjalne zapachy świąteczne?

Jak wspomniano powyżej, perfumy to jedne z najchętniej wybieranych świątecznych prezentów. Doskonale zdają sobie z tego sprawę niektórzy producenci, którzy zwykle przygotowują specjalne limitowane serie swoich wyrobów.

Flakon

Świątecznie edycje perfum zazwyczaj nierozerwalnie związane są z unikalnym kształtem oraz kolorem flakonu. Nie można bowiem zapominać o tym, że w przypadku perfum nie liczy się jedynie ich zapach, ale również wygląd. Często flakony są zatem małymi dziełami sztuki, które zdobią toaletkę czy łazienkową półkę. Flakony w wersji świątecznej zwykle oferowane są w kolorze czerwonym wraz ze złotymi lub srebrnymi akcentami. Takie połączenie kolorystyczne stanowi wszak kwintesencję świąt. Ponadto mogą pojawiać się elementy zielone, które nawiązują do pięknie przyozdobionych drzewek.

Zapachy świąteczne

Aby zapachy świąteczne mogły przypaść do gustu obdarowanej kobiecie, powinny one nawiązywać do perfum używanych przez nią na co dzień. Dla kobiet ceniących sobie zdecydowane i intensywne zapachy doskonałą propozycją będą perfumy zawierające w swoim bukiecie nuty kwiatowe i piżmo. Perfumy mogą zatem zawierać owocową nutę granatu czy kwiatową orchideę. Dla kobiet preferujących słodsze zapachy doskonałym prezentem będą perfumy z kategorii deserowych. Mogą one pachnieć pralinkami, gorzką czekoladą czy wanilią. Miłośniczki zapachów kwiatowych z pewnością pokochają nuty związane z różą, frezją, jaśminem czy pomarańczą. Dla kobiet wybierających nuty orientalne zdecydowanie warto wybierać zapachy mocne i wyraziste, takie jak choćby goździki, wanilię, żywicę czy bursztyn. Zapachy te mogą być urozmaicone jaśminem, konwalią i mandarynką.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z zapachami damskimi dostępnymi w naszej drogerii internetowej Wispol. Z pewnością znajdzie się u nas idealne perfumy na prezent.