Sposoby na długie i zadbane włosy

Sposoby na długie i zadbane włosy

Każdy kto posiada długie włosy, doskonale wie, że utrzymanie ich w nienagannym stanie nie jest łatwym zadaniem i wymaga codziennej systematyczności. Z pewnością nie można poprzestawać na umyciu ich pierwszym lepszym szamponem i wysuszeniu suszarką. Nie bez powodu mamy tak szeroki wachlarz wyboru kosmetyków przeznaczonych do różnego rodzaju włosów. Chodzi tutaj o produkty do pielęgnacji, stylizacji, koloryzacji, trwałej czy prostowania. Jeśli chcemy, aby nasze kosmyki wyglądały zdrowo i pięknie, były mocne i nie wypadały, trzeba dobrać odpowiednią pielęgnację, aby dostarczyć im wszystkiego czego potrzebują. W przypadku długich włosów trzeba liczyć się z większą podatnością na uszkodzenia, szczególnie końcówek.

Prawidłowa pielęgnacja włosów długich, czyli jaka?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów należy dobierać do ich rodzaju, kondycji, nawet koloru. Wybór nie może być przypadkowy, bo prędzej uzyskamy efekt odwrotny od zamierzonego albo brak jakichkolwiek rezultatów. Pomimo tego, że włosy są elementem martwym, mamy wpływ na ich wygląd. Najlepsze co możemy dla nich zrobić, to obchodzić się z nimi delikatnie i nakładać na nie naturalne substancje. Czytanie składu kosmetyków to podstawa, podobnie jak unikanie tych z całą listą enigmatyczne brzmiących nazw. Zazwyczaj są to przeróżne chemiczne dodatki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na włosy i skórę głowy. Jeśli to możliwe, to warto wybierać profesjonalne kosmetyki, czyli takie polecane przez fryzjerów. Znajdziemy w nich cenne olejki, wielorakie ekstrakty roślinne, proteiny, aminokwasy. Unikać powinno się przede wszystkim SLS, parabenów.

Podstawą pielęgnacji włosów jest oczywiście szampon, którego zadaniem będzie dokładne oczyszczenie nie tylko włosów, ale przede wszystkim owłosionej skóry głowy. Inny produkt sprawdzi się przy nadmiernym wydzielaniu łoju, łupieżu czy skłonności do podrażnień. Mycie włosów powinno być delikatne, bez pocierania. Dalej mamy odżywki i maski do włosów, które są kluczowe po myciu, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi włosami. Przy ich wyborze znowu trzeba kierować się potrzebami swoich kosmyków. Inny produkt sprawdzi się przy włosach suchych, zniszczonych, rzadkich, farbowanych, przetłuszczających się, kręconych itd. Odżywki trzymamy na włosach przez parę minut i powinno się to robić po każdym myciu. Można też wybrać takie bez spłukiwania przy przesuszonych kosmykach. W sprzedaży znajdują się też produkty 2w1 czy nawet 3w1, które łączą w sobie przykładowo szampon i odżywkę. Przynajmniej raz na tydzień warto nałożyć odżywczą i regenerującą maskę na co najzimniej pół godziny.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pielęgnacji włosów?

W pielęgnacji włosów niezwykle pomocne są różnego typu olejki, które warto nakładać na parę godzin na włosy, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Ważna będzie przy olejowaniu systematyczność. Zaleca się też dodatkowo zabezpieczyć końcówki włosów, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, kruszenie i rozdwajanie się. Tutaj ponownie można wykorzystać niewielką ilość olejku, wcierając go delikatnie w końce. Świetnie sprawdzi się także serum czy gotowe produkty przeciwdziałające łamliwym końcówkom. Systematyczne szczotkowanie włosów także ma znaczenie, gdyż pozwala to nadać im połysku. Wystrzegać należy się zakładania na włosy gumek metalowymi elementami, tarcia i rozczesywania mokrych kosmyków. Warto też pozwolić włosom na naturalne wysychanie, bez traktowania ich gorącym powietrzem suszarki. Jeśli już, to po uprzednim nałożeniu na włosy sprayu termoochronnego. Ostrożność trzeba też zachować przy korzystaniu z lokówek czy prostownic. Raz na jakiś czas warto wykonać botoks na włosy, przeprowadzić kurację płynnym złotem i keratyną.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Mangoo – salon fryzjerski z usługami kuracji i obcinania włosów.